Wat zeggen politieke partijen concreet over Giethoorn?

(update 8 maart 2026)
Op 18 maart worden de gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Alle stemgerechtigde inwoners van de gemeente kunnen dan kiezen voor 1 van de 11 deelnemende partijen in de gemeente Steenwijkerland. Als belangen partij voor Giethoorn zijn we erg geïnteresseerd wat de diverse partijen (naast alle algemene opmerkingen) specifiek over Giethoorn in de programma’s hebben staan, of melden in de media en tijdens debatten.

Hieronder een overzicht (in volgorde van binnenkomst)

CDA:
Om deze kernen ook leefbaar te houden faciliteren wij toerisme, maar willen we ook de keerzijde niet onbenoemd laten.
Wat gaan we doen?
• Wij zorgen ervoor dat onze kernen met de tijd meegaan, maar met behoud van de historische waarden.
• Wij zoeken praktische oplossingen om historische locaties en maatschappelijke functies te combineren.
• Wij stimuleren en faciliteren evenementen, onder andere op het gebied van duurzaamheid, veiligheid en infrastructuur. Elk evenement is uniek, dit vraagt maatwerk.
• Wij continueren het ondersteuningsbeleid voor verenigingen en optimaliseren daar waar nodig is.
• Wij willen de bibliotheekfunctie in de kernen behouden, mede als ontmoetingsplek en ontwikkelplek voor digitale zaken en laaggeletterdheid.
• Wij verwelkomen toeristen en hebben oog voor de gevolgen daarvan. We beginnen met een aanpak in Giethoorn door uitvoering te geven aan de reeds gemaakt afspraken en door de huidige vraagstukken concreet aan te pakken.

Bewoners van Giethoorn bestaan uit twee typen: families die er altijd al wonen en bewoners die ervoor hebben gekozen om hier te gaan wonen. De verschillende belangen willen hierdoor wel eens botsen.

Het CDA wil de verantwoordelijkheid nemen om het toerisme in goede banen te leiden en tegelijkertijd de leefbaarheid te beschermen. Het CDA wil blijvend investeren in voorzieningen welke bezoekers én inwoners ten goede komen. Dat vertaalt zich naar het volgende:

Bereikbaarheid en verkeersveiligheid: Goede aanrijdroutes, duidelijke bewegwijzering en veilige verkeerssituaties. Parkeeroplossingen: Goed georganiseerde parkeergelegenheid om te voorkomen dat auto’s het dorp inrijden waar dat niet wenselijk is. Balans tussen rust en reuring: Maatregelen nemen die drukte spreiden over tijd en ruimte. Samenwerking met inwoners en ondernemers: Door structureel overleg kunnen belangen worden afgewogen en gedragen oplossingen worden gevonden.


VVD:
Toerisme en recreatie Giethoorn en de Weerribben-Wieden zijn internationaal bekende trekpleisters. We investeren in goede voorzieningen, verbinden de diverse parels in ons gebied om gasten het hele gebied te laten ervaren en piekdruktes te voorkomen. Hierdoor kan het toerisme de economie versterken en de natuur in stand houden.

De VVD Steenwijkerland zet zich in voor een goede balans tussen leefbaarheid en economische meerwaarde als het gaat om toerisme, met name in Giethoorn. Toeristen zorgen voor veel werkgelegenheid en vormen een belangrijke economische pijler en kans voor onze regio. Bovendien dragen zij eraan bij dat voorzieningen in onze kernen, zoals supermarkten en restaurants, kunnen blijven bestaan. Tegelijkertijd erkennen wij dat de druk op leefbaarheid soms groot is. Daarom willen wij blijven investeren in slimme maatregelen die overlast beperken en bezoekersstromen beter verdelen. Wij zijn bereid te investeren om de economische vruchten van toerisme te behouden, terwijl we de risico’s voor inwoners en de leefomgeving zoveel mogelijk verkleinen.

CPB:
‘Doorpakken in Giethoorn’

Waar de komende periode ook een flinke slag gemaakt moet worden, is in Giethoorn. „ Partijen en belangen staat te vaak tegenover elkaar en dat kost heel veel tijd voor iedereen. Wat ons betreft laten wij het als gemeente meer los, en laten wij het over aan Giethoorn. Het dorp is prima in staat om tot een gedragen keuze te komen. Heel concreet: de gemeente bezit al jaren het terrein van het oude erf Rodermond. Die plek kan de spil vormen voor toekomstige ontwikkelingen om de infrastructuur en het parkeren in Giethoorn te verbeteren. Laten we daar nou een keer mee doorpakken. En dan vooral ook in goede samenspraak, met uiteindelijk een gedragen plan.”

De vele toeristen die naar Giethoorn komen, zijn in velerlei opzicht belangrijk voor de lokale economie en werkgelegenheid. Tegelijkertijd vraagt de grote toestroom om gerichte maatregelen. Spreiding van bezoekers over het jaar en over de regio is daarbij een belangrijk aandachtspunt. Zo houden we het leefbaar, houdbaar en acceptabel voor inwoners én ondernemers. In goed overleg met belangenvertegenwoordigers zoeken we naar passende oplossingen, waarbij we elkaar weten te vinden en ook durven doorpakken. Alleen samen kunnen we zorgen voor een duurzame balans tussen toerisme en leefbaarheid.


Veur elkaar:
‘Helaas, Giethoorn is vandaag vol’

Ook de leefbaarheid van Giethoorn is wat haar betreft een speerpunt. „Het gaat de laatste tijd vaak over het spreiden van toeristen, maar in mijn optiek werkt dat helemaal niet. Toeristen uit China, de Verenigde Staten of Egypte komen niet hiernaartoe om een bezoekje te brengen aan Belt-Schutsloot, Dwarsgracht of Kalenberg. Nee, ze komen voor Giethoorn, dat verander je echt niet zomaar.” Wat dan te doen aan die drukte? „Ik denk dat we het niet groter moeten maken dan het is, want écht druk is het maar een korte periode van het jaar. Misschien moeten we een systeem bedenken met ‘Helaas, Giethoorn is vandaag vol’, ofzo. Net zoals de veerboot naar Terschelling niet vaart als het op het eiland te druk is.”

Giethoorn kent duidelijke piekperiodes. Ondernemers moeten kunnen ondernemen, maar inwoners moeten ook normaal kunnen wonen. Leefbaarheid is geen bijzaak. Toeristen komen met een doel naar Giethoorn; spreiding klinkt mooi maar is beperkt maakbaar. Wat de gemeente wél kan doen: parkeren beter organiseren aan de randen, duidelijke bewegwijzering en stevige handhaving op foutparkeren en overlast. Daarnaast moet toerisme eerlijker bijdragen aan de gemeenschap. De vermakelijkhedenretributie geldt nu slechts voor een klein deel van de dorpsgracht. Dat vinden wij onredelijk. Als toerisme bijdraagt, dan in de hele gemeente. Ook willen wij onderzoeken of een vorm van dagtoeristenbelasting mogelijk is. Toerisme mag geld opleveren, maar ook verantwoordelijkheid dragen.

Groenlinks/PvdA:
Het aantal toeristen in Giethoorn moet worden verminderd. In sommige kernen is de balans zoek geraakt: de druk op het dagelijks leven van de bewoners is te groot en de natuur en leefbaarheid staan onder druk. Daarom moeten we duidelijke keuzes maken in hoeveel bezoekers het gebied aankan en actief sturen op het beperken van die druk.
Het reguleren van de bezoekersstromen hoort daarbij. Door transferia in te richten waar bezoeker buiten de woongebieden parkeren en overstappen op milieuvriendelijk vervoer, beschermen we het dorp, de inwoners en het unieke landschap. Samen met inwoners brengen we balans aan wat Giethoorn kan dragen en wat de gemeenschap leefbaar houdt. Door het aantal toeristen te beperken kiezen we voor rust, natuurbehoud en een dorp waar inwoners weer centraal staan.

Toerisme is belangrijk voor onze lokale economie, zeker in en rond Giethoorn. Tegelijkertijd moet het leefbaar blijven voor inwoners. GroenLinks-PvdA Steenwijkerland wil inzetten op spreiding van toerisme over het hele jaar en over meerdere kernen in onze gemeente. Dat kan door natuur, cultuur en historie breder onder de aandacht te brengen, bijvoorbeeld in Steenwijk, Blokzijl en rondom Nationaal Park Weerribben-Wieden. We willen duidelijke afspraken over verkeersstromen, parkeervoorzieningen en handhaving op overlast. Toerisme moet bijdragen aan de gemeenschap: eerlijke belastingen, investeren in openbare ruimte en bescherming van natuur en erfgoed. Zo zorgen we dat bezoekers welkom zijn, maar bewoners zich thuis blijven voelen.

D66
D66 stelt belang inwoner boven belang toerist
Steenwijkerland is een prachtige gemeente om te wonen, maar ook om te recreëren. Toeristen uit alle windstreken weten Steenwijkerland te vinden. Om aantrekkelijk te blijven, moeten we blijvend investeren in de kwaliteit en authenticiteit van het gebied en de infrastructuur. Hierbij moeten we oog houden voor de leefbaarheid van onze inwoners en het behoud van de authentieke uitstraling van de gemeente.

Toerist draagt bij aan kosten voor voorzieningen en infrastructuur|
Toeristen maken veelvuldig gebruik van voorzieningen en infrastructuur. D66 wil dat toeristen evenredig bijdragen aan het maken en onderhouden van die voorzieningen en aan wegen, fiets- en wandelpaden. In 2025 is de toeristenbelasting al verhoogd en is de vermakelijkheidsbelasting (vaarbelasting) ingevoerd. D66 wil dat toeristen via havengeld en parkeergeld ook voor andere voorzieningen evenredig bijdragen. We willen een gebiedsfonds oprichten waaraan toeristen en toeristische bedrijven bijdragen. Via dat gebiedsfonds kan dan worden geïnvesteerd in de toeristische infrastructuur.

Inzetten op kwaliteit van het gebied
Onze mooie gemeente heeft geen uitgebreide marketing nodig. Door te investeren in het behoud van de authenticiteit van de gemeente zullen de toeristen ons blijvend weten te vinden. D66 wil geen grote, schreeuwerige reclame-uitingen in pittoreske dorpen of stadjes maar een beperkt aantal plaatsen aanwijzen voor kleinschalige reclame-uitingen. D66 vindt het van groot belang is dat de gemeente zorgt dat wegen, fiets- en wandelpaden van goede kwaliteit zijn, de bewegwijzering op orde is en de omgeving er netjes uitziet. Dit alles in nauwe samenwerking met de betrokken partners in het gebied.

Voor Giethoorn wil D66 een goed evenwicht tussen leefbaarheid en toerisme. D66 denkt de overlast te beperken door goede regulering van de vaardrukte en goede parkeergelegenheid voor auto’s (te bekostigen uit parkeergeld).

Giethoorn is een visitekaartje voor Steenwijkerland. Toerisme brengt werk, levendigheid en ondernemerskansen. Tegelijk moet het voor inwoners prettig blijven om er te wonen. D66 kiest daarom voor een eerlijke balans. We stellen ons gastvrij op, maar die gastvrijheid hoeft niet kosteloos te zijn. Bezoekers mogen meer bijdragen via toeristenbelasting, vaarbelasting en parkeergeld in drukke gebieden. Met die opbrengsten kan de gemeente investeren in beheer, bereikbaarheid en maatregelen tegen overlast. Met een nieuw gebiedsfonds investeren we ook in het Nationaal Park Weerribben-Wieden. Daarnaast willen we toeristen beter spreiden. Steenwijk, Vollenhove, Blokzijl en de Weerribben hebben allemaal veel te bieden. Z Door bezoekers meer over de regio te verdelen blijft Giethoorn leefbaar én profiteren meer dorpen van het toerisme.

BGL
Toerisme speelt een belangrijke rol in Steenwijkerland. Jaarlijks weten veel bezoekers onze prachtige natuur, karakteristieke dorpen, evenementen en gastvrijheid te waarderen. Dat zorgt niet alleen voor volle terrassen en inkomsten voor ondernemers, maar ook voor werkgelegenheid en draagkracht voor voorzieningen zoals supermarkten, theater en detailhandel, die juist voor onze eigen inwoners van grote waarde zijn. BGL ziet toerisme als een positieve kracht, mits er oog blijft voor leefbaarheid voor onze eigen inwoners. Kernen, in het bijzonder Giethoorn, kunnen op momenten stevige overlast ondervinden door parkeerdruk en vaaropstoppingen in de dorpsgracht waardoor het woongenot van onze inwoners afneemt. BGL ziet graag dat langer verblijf wordt gestimuleerd ten opzichte van grote aantallen dagtoeristen om bestedingen te bevorderen en parkeerdruk te verminderen. Brede promotie van Steenwijkerland is daarbij belangrijk om de druk te spreiden en alle kernen mee te laten profiteren.

Forum voor Democratie Steenwijkerland
FVD is blij met het toerisme in Giethoorn: het levert inkomsten op en laat zien dat ons dorp en de regio populair zijn. Tegelijkertijd nemen we de zorgen van bewoners serieus en willen we de drukte beheersbaar houden. Daarom stimuleren we de inzet van deelfietsen, zodat ook de omliggende gebieden bezocht kunnen worden. Daarnaast zien we kansen op ICT-gebied, zoals een app met actuele wachttijden bij bezienswaardigheden in en rond Giethoorn. Belangrijk is een betere spreiding tussen Noord en Zuid en het stimuleren van bezoekers om buiten de drukke periodes te komen, bijvoorbeeld door kortingen en informatie over de voordelen van rustigere momenten. Zo combineren we toeristische aantrekkingskracht met leefbaarheid en behouden we de unieke charme van Giethoorn.

PVBNI
Toerisme is van grote economische waarde voor Steenwijkerland en met name voor Giethoorn, maar het moet wel in balans blijven met de leefbaarheid voor onze inwoners. De PVBNI wil inzetten op betere spreiding van bezoekers over de regio en het hele jaar heen, zodat overlast in piekperiodes wordt beperkt. Daarnaast moet de gemeente investeren in handhaving op verkeersdrukte, parkeeroverlast en vervuiling. Ondernemers profiteren van toerisme, maar inwoners mogen niet de nadelen dragen. Wij pleiten voor duidelijke afspraken met toeristische aanbieders en platforms om massatoerisme beter te reguleren. Ook moet gekeken worden naar infrastructuur en voorzieningen, zodat de druk op het dorp beheersbaar blijft en Giethoorn zijn unieke karakter behoudt voor zowel bewoners als bezoekers.